Vedlejší účinky očkování proti COVID-19

Povinné očkování proti koronaviru

Vedlejší účinky očkování proti COVID-19

Nejprodávanější zboží:

    
České roušky 50 ks České FFP2 respirátory Antigenní RychloTEST  Angigenní test ze slin  
České roušky a FFP2 respirátory

Máme mít obavu z očkování živou vakcínou v období Covid-19?

Odkládání očkování může vést k prodloužení období vnímavosti k danému infekčnímu onemocnění. Riziko nákazy vakcinací preventabilní infekce je tak, při dodržování režimových opatření, vyšší, než riziko nákazy očkovaného onemocněním Covid-19 od ostatních pacientů přítomných v čekárně lékaře. Očkování nepoškozuje imunitní systém a nezvyšuje riziko vzniku onemocnění Covid-19.

 • provádět očkování bez omezení i za současné epidemiologické situace
 • očkování neodkládat 
 • pokračovat v řádném očkování s důrazem na děti mladší tří let věku 
 • k očkování využívat běžně doporučené očkovací látky a doporučená vakcinační schémata 
 • provádět očkování také u rozočkovaných osob k dokončení schématu ve standartním režimu 
 • očkování plánovat v jiných ordinačních hodinách, než probíhá péče o akutně nemocné, aby nedocházelo ke kontaktu zdravých a nemocných 
 • očkování neprovádět u osob, které jsou v karanténě pro onemocnění Covid-19 nebo mají zvýšenou tělesnou teplotu a příznaky akutního onemocnění 
 • respektovat doporučení registrujícího lékaře a dodržovat individuální přístup k rizikovým pacientům.

Výše uvedená základní pravidla, která jsou současně doporučením České vakcinologické společnosti a převzata také MZ České Republiky, platí nejen pro vakcíny neživé, ale také pro vakcíny živé, jak v rámci pravidelného očkování (vakcína proti spalničkám + příušnicím + zarděnkám), tak také v rámci „komerčního“ nadstandardního očkování (např. vakcíny proti žluté zimnici, planým neštovicím). 

MUDr. Ivo Hiemer
Centrum Očkování a cestovní medicíny Ostrava

Lidé se po očkování proti covidu-19 mohou setkat s nežádoucími účinky. Podobně jako u všech ostatních vakcín jde však především o mírné komplikace v podobě zarudnutí místa vpichu, bolest hlavy či únavu, které během několika hodin odezní. Lidé se tak podle odborníků bojí očkování zcela zbytečně. Zvlášť když mnohem větším rizikem je například nadměrné užívání některých léků.

Už v tomto týdnu do Česka nejspíš dorazí prvních deset tisíc vakcín proti covidu-19 od firmy Pfizer. Zásilka je to zatím spíš symbolická, stejná pro všechny evropské státy. Další dávky pak budou přicházet v průběhu celého příštího roku – Česko si jich od společnosti objednalo celkem čtyři miliony. Čeká se ještě na schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA), které by mohlo proběhnout již dnes. 

Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uvedl, že hned poté se začne očkovat. „V případě, že vakcína bude registrována už v období vánočních svátků, jak avizovala EMA, se dá skutečně očekávat, že první lidé budou očkováni ještě letos,“ potvrzuje mluvčí ministerstva zdravotnictví Barbora Peterová. 

ZDROJ: https://zpravy.aktualne.cz/domaci/vakcina-covid-19-koronavirus-vedlejsi-ucinky/r~d3ae9ab6415311ebb408ac1f6b220ee8/

 

2 Odpovědi

 1. Dagmar napsal:

  Dobrý den .jsem už třetí den po očkování.Druhy den mi bylo opravdu velmi zle.bolesti hlavy.hučeni v uších.bolesti kloubů.Dne po probuzení toto ustlo.bohužel mi velmi natekly uzliny v podpaží-ruku přes bolest nemohu ani dát k tělu+mě brni prsty a hůře se mi dýchá.Ustane to? Děkuji Bačiaková

  • Jindřich Beneš napsal:

   Mám 4 dny po očkování a druhý den jsem měl zimnici 38, kdy mě začalo bolet v podpaží, kde mám otok. Jde o podpaží na straně místa očkování. Zajímalo by mě, jakou odpověď dostala paní Dagmar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *